Osnovni investicioni instrumenti na Forex tržištu su valute, odnosno valutni parovi. Valute koje se nazivaju „majors“ ili glavne svetske valute (USD, EUR, GBP, CHF, JPY) obrazuju četiri najtrgovanija valutna para – EUR/USD, GBP/USD, USD/CHF i USD/JPY. Tri od pet navedenih valuta pripadaju istoj svetskoj trgovinskoj zoni (EUR, GBP, CHF) pa se već po tome naslućuje postojanje izvesne korelacije valutnih parova koje obrazuju. Korelacije valutnih parova trgovcima valuta umnogome mogu biti od pomoći pri izradi analize tržišta, kao i prilikom donošenja važnih investicionih odluka. Međusobna povezanost (korelacija) valuta proizilazi iz ekonomskih aktivnosti zemalja čije se valute pojavljuju na globalnom finansijskom tržištu. U praktičnom smislu, dobro poznavanje međusobnih odnosa određenih valuta trgovcima može uštedeti i vreme i novac, jer se informacije u vezi sa jednim valutnim parom mogu prenositi na drugi valutni par sa kojim je prvi u korelaciji. Na taj način se štedi vreme potrebno za analizu oba valutna para, a pri tom se pruža mogućnost trgovanja na valutnom paru koji ima veću volatilnost na tržištu.
Među brojnim odnosima korelacije valutnih parova najčešće primenjivane su:
– Istorija grafikona valuta EUR i GBP pokazuje da se ove dve valute u preko 90% volumena kreću u istom smeru. Ova činjenica usmerava tehničku analizu prema kojoj valutni parovi EUR/USD i GBP/USD uglavnom imaju isti smer kretanja cena, Buy ili Sell. Dakle, ukoliko se dogodi da na EUR/USD imamo signal za Buy, a na GBP/USD signal za Sell to je pokazatelj da nešto nije dobro i da treba analizu naknadno uskladiti.
– Kada EUR i GBP imaju signal za rast cene u odnosu na američki dolar, tada CHF i JPY imaju signal za Sell u odnosu sa USD. Ova vrsta korelacije uglavnom tretira pravilo/strategiju „hedž“ na valutnim parovima EUR/USD i USD/CHF. Dakle, ukoliko cena počne kretanje u smeru suprotnom od smera u kome trgujemo na valutnom paru EUR/USD dobra varijanta je otvaranje recipročne pozicije na valutnom paru USD/CHF.
– Korelacije postoje i izmađu metala i nekih valuta, a najpoznatija korelacija je između cene zlata i američkog dolara. Kada cena zlata raste tada opada cena američkog dolara jer se radi o glavnoj svetskoj valuti u kojoj se čuvaju devizne rezerve, a u kriznim periodima centralne banke prodaju valutu i kupuju zlato u cilju očuvanja svoje imovine. Dakle, prema kretanju cene valutng para XAU/USD treba analizirati valutne parove gde je USD commodity valuta, u recipročnom smislu. Situacija sa australijskim dolarom u odnosu na cenu zlata je obrnuta iz razloga što je AUD usko povezana sa zlatom jer je Australija jedan od najvećih proizvođača zlata na svetu – kada raste cena zlata tada jača i valuta australijski dolar.
– Cena nafte, takođe, stoji u određenoj korelaciji sa pojedinim valutama. Budući da je Kanada veliki proizvođač nafte prirodno je da kada cena nafte ide gore da tada jača kanadski dolar, tj. USD/CAD ima signal Sell (USD je commodity ili roba, a CAD je novčana valuta). Kod rasta cene nafte japanski jen slabi jer je Japan veliki uvoznik nafte. Međutim, treba imati na umu da je nafta strateški važan proizvod pa povećanje i smanjenje njene cene na tržištu često predstavlja odraz intervencija centralnih banaka i usklađivanju kursa valuta pa iz tog razloga kretanje cene sirove nafte u odnosu na mnoge valute u svetu može imati različite konotacije.